Se poate de întors dosarul penal la o noua examinare dacă...?

29 martie 2017 31

Se poate de întors dosarul la o noua examinare, dacă procurorul a atacat la curtea de apel cu neacordul amnistiei către mine, la ce a cistigat. Eu fiind învinuit pe toate 100%. Chiar dacă la judecata raională am schimbat despăgubiri 10000 cerute de victimă, iar acuma a zis ca a cerut 100000, la ce mi-a fost anulată amnistia.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Procurorul, la fel ca și dvs. are dreptul să atace cu apel hotărârea primei instanțe dacă nu este de acord cu soluția acesteia.
La rândul ei, Instanța de apel are dreptul să anuleze amnistia dacă procurorul dovedește netemeinicia acesteia.

3 aprilie 2017