Se poate de renuntat la fidejusiune dupa incetarea concubinajului?

16 martie 2017 69

Am o problema destul de complicata.Cel ce trebuia sa imi devina sot a luat credit ipotecar eu fiind pers fidejusesor. Pina a lua credit a zis k apartamentul va fi scris pe ambii, dar dupa ce a obtinut creditul a scris apartamentul pe numele lui in luna noiembrie 2016. In luna februarie am fost batuta si alungata din apatament. Am cerut sa fiu scoasa de la pers fidejusesor, insa banca refuza.Va rog daca puteti sa imi oferiti un sfat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Sunt multe cazuri când fidejusorii se răsgândesc şi cer anularea fidejusiunii în instanţă, dar de regulă nu au succes. Un contract e un contract.
***
Probleme nu veţi avea dacă el totuşi va restitui creditul în termen fără incidente.
Unicul sfat care vă-l pot da este să nu dobândiţi bunuri valoroase pe... mai detaliat nume propriu până când nu e clar că creditul a fost restituit integral, fiindcă riscaţi să le pierdeţi dacă banca vine să execute fidejusiunea contra dvs.
Şi periodic să cereţi de la bancă informaţie privind soldul creditului.

16 martie 2017