Se poate de schimbat numele de familie al copilului?

3 martie 2018 81

Din prima casatorie am o fetita are 7 ani. Acum sunt casatorita a doua oara si port numele de familie al sotului. E posibil sa schimb numele de familie al fetei?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Pavel Digori
  • Student

Salut Inga!
Da, este posibil de schimbat numele de familie al fetei.
Pentru detalii vedeți art. 56 din Codul Familiei și legea privind actele de stare civilă (art. 49-53).
În special, atrageți atenția la art. 49 alin. (4) din legea privind actele de stare civilă: ,,Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui persoanei... mai detaliat care nu a atins majoratul se soluţionează cu acordul părinţilor, adoptatorilor sau tutorelui acesteia ...”;
Art. 53 alin. (3): ,,Dacă a fost schimbat numele de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului minor poate fi schimbat la cererea ambilor părinţi. În caz de neînţelegere între aceştia, se va ţine cont de avizul autorităţii tutelare”.

3 martie 2018
  • Parajurist

Buna, Inga!
Referitor la cele expuse mai sus vreau sa adaug ca conform art.56 a Codului familiei, daca tatal copilului isi da acordul privind schimbarea numelui de familie a copilului, atunci va adresati cu o cerere comuna catre organul starii civile. In caz ca parintii sunt in litigiu, atunci va... mai detaliat adresati catre autoritatea tutelara locala(primar) pentru a primi avizul.

3 martie 2018