Se poate face un contract propriului copil minor pt un imobil?

27 octombrie 2017 604

Spuneti-mi, vă rog, poate deveni proprietar de apartament un copil minor de 6 ani? Mulțumesc.

Jurist comments 2

Download discussion
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei

Salutare. Codul Civil prevede ca actele juridice încheiate de un minor care nu a împlinit vîrsta de 7 ani sînt nule. Toate actele juridice pentru şi în numele minorului pînă la împlinirea vîrstei de 14 ani pot fi încheiate doar de părinţi, adoptatori sau tutore, în condiţiile prevăzute de... mai detaliat lege.

27 octombrie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul afacerilor
  • Dreptul imobiliar

Da, se poate face donaţie. Părintele va acţiona ca reprezentant al copilului.
Dacă este o vânzare şi se folosesc banii copilului, atunci conform art. 22.1 Cod civil este necesară autorizarea autorităţii tutelare (Direcţia municipală a protecţiei copiilor).

28 octombrie 2017