Se poate incheia un contract de vanzare-cumparare pe automobil avand procura generala, daca automobilul se afla in arenda?

17 octombrie 2018 32

La momentul cand am cumparat automobilul stapanul ne-a facut procura generala, insa ne-am confruntat cu problema ca automobilul este inregistrat ca fiind in arenda. As vrea sa inchei un contract de vanzare-cumparare pe sotia mea ca sa nu pierdem si banii si automobilul, pentru ca fostul stapan se afla peste hotare, iar chiriasul cam intinde cu procedura de desfacere a contractului de arenda.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Mai întîi proprietarul automobilului trebuie să rezelieze contractul de locațiune, să-l scoată de la evidență de pe chiriaș, după care deja îl va putea vinde.

18 octombrie 2018