Se poate prelungi concediul academic si pe cat timp?

15 ianuarie 2020 30

Spuneti-mi daca se poate prelungi concediul academic in cazul unui student la colegiu in anul 4.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Maria.

Codul educației prevede la art. 136, alin. (5) că în caz de incapacitate de continuare a studiilor din motive de sănătate sau din alte motive justificate, elevii şi studenții au dreptul la concedii academice conform actelor interne ale instituţiilor de învăţământ profesional tehnic postsecundar nonterţiar şi de învăţământ superior.

Prin... mai detaliat urmare, prelungirea este posibilă dacă actele interne ale instituției respective permit acest lucru.

29 mai 2020