Se poate retrage plângerea depusă la poliție?

18 mai 2023 65

Bună ziua. O persoană a depus la poliție o plângere și, din spusele sectoristului, a fost pornit un dosar. Persoana care a depus plângerea dorește să o retragă. O mai poate face la această etapă? Va avea de suportat consecințe (de ex., amendă) dacă retrage plângerea?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Depinde de ce fapta ilegală ați indicat în plângere.

19 mai 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Se poate solicita încetarea procesului pe motiv că părțile s-au împăcat, dar depinde în care articol a fost încadrată fapta.

Cod contravențional:
Articolul 29. Împăcarea victimei cu făptuitorul

Procesul contravenţional pornit încetează în cazul împăcării victimei cu făptuitorul în contravenţiile prevăzute la art. 69, 78, art. 96 alin. (1) lit. a) şi... mai detaliat alin. (3), art. 97, art. 971 alin. (1), art. 972–105, art. 242 alin. (1).

Cod Penal:
Articolul 109. Împăcarea

(1) Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru infracţiuni uşoare sau mai puţin grave, prevăzute la capitolele II–III, V–VI și la art.264 alin.(1) din Partea specială, precum şi în cazurile prevăzute de procedura penală, dacă persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa ei nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca urmare a împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani. În cazul minorilor, împăcarea părților poate fi aplicată și pentru infracțiuni ușoare sau mai puțin grave, prevăzute la capitolul IV din Partea specială, precum și pentru infracțiuni grave, prevăzute la capitolele II–III și V–VI din Partea specială.

(2) Împăcarea este personală şi produce efecte juridice din momentul pornirii urmăririi penale şi pînă la retragerea completului de judecată pentru deliberare.

(3) Pentru persoanele lipsite de capacitate de exerciţiu, împăcarea se face de reprezentanţii lor legali. Cei cu capacitate de exerciţiu restrînsă se pot împăca cu încuviinţarea persoanelor prevăzute de lege.

(4) Împăcarea nu se aplică în cazul persoanelor care au săvârșit asupra minorilor infracţiunile prevăzute la art. 171–1751, cu excepția infracțiunilor ușoare sau mai puțin grave, dacă acestea au fost săvârșite de către minori, sau în cazul infracțiunilor săvârșite asupra minorilor prevăzute la art. 201, 206, 208, 2081 şi 2082.

19 mai 2023