Se poate returna o piesa comandata?

5 noiembrie 2019 21

Am comandat o piesa de la dealer-ul oficial. Mi-a venit piesa, dar nu am nevoie de ea, adica am gresit cand am comandat-o. Ei spun ca nu o pot intoarce, pentru ca e livrata la comanda. Am dreptul sa o intorc si sa cer banii?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Desigur, Produsul poate fi returnat dacă consumatorul se adrează în timp de 14 zile calendaristice din ziua cumpărării și are cu el bonul de casă. De asemenea, trebuie să prezinte produsul nefolosit, adică să nu fie purtat, să nu conţină defecte şi lovituri mecanice, să fie etichetat, iar starea... mai detaliat bunului să-i permită vânzătorului o nouă comercializare.

Argumentul invocat de vânzător este unul ilegal și abuziv care îl puteți reclamă înscris către aceștia cu solicitarea de vă restituie banii și a primi bunul înapoi or în caz contrar cu plângere către Agentia pentru Protecția Consumatorilor.

5 noiembrie 2019