Se poate sa accept mostenirea fara ca sa vin la Moldova?

19 aprilie 2017 58

Mi-a ramas moştenire de la bunica. Se poate sa-mi fac actele fara ca sa vin la Moldova?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,
Locul deschiderii succesiunii este ultimul domiciliu al celui care a lăsat moştenirea, iar dacă locul nu este cunoscut, locul unde se află bunurile succesorale. Dacă bunurile succesorale se află în diferite locuri, cel al deschiderii succesiunii va fi considerat locul unde se află partea cea mai valoroasă a bunurilor... mai detaliat imobile. Dacă nu există bunuri imobile, se consideră locul unde se află partea principală ca valoare a bunurilor mobile.

Succesiunea se consideră acceptată cînd moştenitorul depune la notarul de la locul deschiderii succesiunii o declaraţie de acceptare a succesiunii sau intră în posesiunea patrimoniului succesoral.

În situația în care nu aveți posibilitatea să veniți în Moldova, mergeți la cel mai apropiat oficiu consular sau misiune diplomatică a Republicii Moldova și întocmiți o procură prin care să împuterniciți o persoană ce ar putea să vă reprezinte în fața notarului și a tuturor instituțiilor ce vor avea tangență cu procedura succesorală (Cadastru, primărie, fisc etc.)

20 aprilie 2017
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Sveta, suplimentar la ceea ce a scris Dumitru Barbaros, cel mai practic ar fi sa incercati sa intrebati direct notarul la care se afla in desfasurare procedura succesorala. Una din optiuni ar putea fi intocmirea declaratiei de acceptare a succesiunii in strainatate (declaratia sa fie autentificata de un notar de... mai detaliat acolo si legalizata prin apostila sau prin consulat, in dependenta de statul in care va aflati) si expediata pe adresa notarului din Moldova. Exista probababilitatea ca declaratia de acceptare a succesiunii sa fie intocmita personal, nu prin reprezentant, dar nu neaparat sa fie necesar sa si o depuneti personal (sa fie posibil depunerea declaratiei prin reprezentant - pentru acest caz veti face si o procura pe numele unei persoane de incredre).

20 aprilie 2017