Se poate sa fac cadou o mașină?

9 ianuarie 2019 59

Pot sa cadonez masina mea surorii mele care deocamdată nu are permis de conducere? Ce taxe vor urma de achitat? Si de cine, de mine sau de ea? Mulțumesc mult.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Puteti dona, indiferent daca persoana are sau nu permis.

Creşterea sau pierderea de capital nu este recunoscută în scopuri fiscale în cazul încheierii unui contract de donaţii între rude de gradul I, precum şi între soţi.

9 ianuarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Marina,

Sigur că puteți dona autoturismul surorii Dvs., indiferent de faptul dacă aceasta deține sau nu permis de conducere.

Vă sugerez să verificați cine și ce taxe/impozitele este obligat să achite în atare situație, direct de la Serviciul Fiscal de Stat.

http://www.fisc.md/

9 ianuarie 2019