Se poate sa transmita spre judecare dosarul fără a-l ancheta?

7 decembrie 2018 28

Noi am avut un furt în mașină, am zis cine credem că a furat toate bunurile din mașină, și dosarul nostru a fost transmis la judecata fără ca măcar să ancheteze. E corect așa?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Cătălina,
Probabil ceva ați greșit, deoarece Organul de Urmărire Penală trebuie mai întâi sa identifice faptuluitorul, sa stabilească toate circumstanțele cauzei, sa înainteze învinuirea, după care să trimită cauza în instanța de judecată pentru examinare în fond.

7 decembrie 2018
  • Jurisconsult

D-na Cătălina greit a accentuat colegul meu dl. Igor. Există un așa document Cod de procedură penală, dacă DVS ați sesizat poliția despere celea întîmplate. Poliția e obligatorie să se conducă de acest documen ( CPP ), așa că vedeți.

3 ianuarie 2020