Se poate schimba numele de familile al copilului minor?

8 iunie 2018 7059

Buna ziua. Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca se poate schimba numele de familile al copilului minor, adica sa ia numele meu actual (si celui de-al doilea sot)? In hotararea de divort este mentionat ca eu am custodia copilului, tatal find absent de la instantele de judecata si din viata copilului de mai mult de 3 ani, el find cetatean strain. In acest moment, tatal biologic nu este decazut din drepturi parintesti si nici nu a renuntat la copil, pentru ca nu mai mentinem nicio legatura, el find de negasit. In cazul in care mi-am schimbat numele de familie dupa ce m-am recasatorit, este nevoie sa schimb certificatul de nastere al copilului unde este scris numele si prenumele mamei, cu numele nou (luat dupa a doua casatorie)? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Patricia,
Mai jos vedeți prevederile legale din Codul familiei al RM referitor la acest capitol:
Articolul 56. Schimbarea numelui de familie şi prenumelui copilului
(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul de stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins... mai detaliat vîrsta de 16 ani.
(2) În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul de stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.
[Art.56 al.(2) modificat prin LP83 din 25.05.17, MO229-243/07.07.17 art.362]
(3) Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară locală.
[Art.56 al.(3) modificat prin LP83 din 25.05.17, MO229-243/07.07.17 art.362]
(4) Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

9 iunie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

La fel vizitați și această pagină web:
http://stare-civila.gov.md/ro/pages/schimbarea-numelui-prenumelui

9 iunie 2018