Se poate schimba numele de familile al copilului minor, adica sa ia numele meu actual (al celui de-al doilea sot)?

12 septembrie 2019 32

Buna ziua. Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca se poate schimba numele de familile al copilului minor, adica sa ia numele meu actual (al celui de-al doilea sot)?. In acest moment, tatal biologic nu este decazut din drepturile parintesti si nici nu a renuntat la copil, pentru ca nu mai mentinem nicio legatura de 9 ani, adica de la nașterea copilului, el fiind de negasit. In cazul in care mi-am schimbat numele de familie dupa ce m-am recasatorit, este nevoie sa schimb certificatul de nastere al copilului unde este scris numele si prenumele mamei, cu numele nou (luat dupa a soua căsătorie)? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

1. Nu există o procedura de renunțare de către părinți la drepturile și obligațiile părintești.

2. Încheierea de către Dvs a unei noi căsătorii, cu preluarea numelui soțului nu va obligă sa schimbați numele copilului.

Este puțin probabil ca Agenția Servicii Publice să satisfacă cererea de schimbare a numelui copilului în noul... mai detaliat nume al mamei invocînd drept motiv faptul ca mama și-a schimbat numele.

12 septembrie 2019