Se primeste oare autorizatie de construire in lipsa acordului coproprietarului de imobil?

15 iulie 2018 72

Buna ziua. Situatia este ca la etapa de depunere a cererii pentru primirea certificatului de urbanism a fost anexat acordul coproprietarului de imobil, cu privire la demolarea constructiei existente si construirea obiectului comercial nou. Dupa ce am aflat in detaliu planurile vecinului, s-a constatat ca imi va afecta interesele. Am retras notarial acordul, despre ce am informat in scris primaria. Dlui a depus cerere pentru primirea autorizatiei de construire. Primaria sustine ca pentru primirea autorizatiei de construire nu se solicita acord.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
Problema e că la eliberarea autorizației de construcție nu este necesar prezentarea acordului coproprietarului, acest acord se prezintă doar la eliberarea certificatului de urbanism conform Legii nr 163 privind autorizarea lucrărilor în construcție.
Astfel, pentru a stopa, urmează să contestați certificatul de urbanism eliberat, astfel, va fi imposibilă eliberarea... mai detaliat autorizației de construcție sau va suspenda aceasta pînă la clarificare, doar că la acest capitol există termene speciale de contestare conform legii contenciosului administrativ, 30 zile. Aveți grijă să respectați procedura și încadrarea în termene.

16 iulie 2018