Se radiaza din evidenta o persoana daca este pus sechestru pe partea sa din locuinta?

17 decembrie 2017 119

Daca este pus sechestru pe 1/3 din locuinta (proprietar si 2 persoane la evidenta in aceasta locuinta) din cauza datoriilor pentru pensie alimentara a uneia din persoana care sta la evidenta, este posibil de radiat din aceasta locuinta pe aceasta persoana?

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Avocat

Trebuie să faceţi distincţie între:
(1) înscrierea proprietăţii în registrul bunurilor imobile ţinut de OCT Cadastru; pe de o parte, şi
(2) înscrierea vizei de domiciliu la fosta CRIS Registru.
Sechestru se pune doar pe (1), adică pe proprietate. Dacă sechestrul e pus la OCT, atunci nu puteţi face operaţiuni cu... mai detaliat cota de 1/3.
Dar radierea vizei de domiciliu ar trebui să fie posibilă, fiindcă nu are nimic comun cu proprietatea.

17 decembrie 2017