Se scoate interdictia de pe casa cumparata in credit?

24 iulie 2023 3

Buna ziua. Am cumparat o casa in credit ceva timp in urma si in curand voi termina sa achit ratele. Cand am luat creditul, la banca mi-au spus ca pe casa este aplicata interdictie si este imposibil sa o vand sau sa iau alt credit punand casa in gaj. Dupa ce achit ultima rata, interdictia de pe casa va fi ridicata in mod automat sau este nevoie sa intreprind anumite actiuni? Daca da, ce anume trebuie sa fac? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Vânzătorul va elibera o confirmare că ați achitat integral prețul bunului imobil și, ulterior, cu această confirmare, solicitați de la ASP radierea/ridicarea interdicției.

Articolul 771. Radierea grevărilor
Cumpărătorul solicită radierea din registrul garanțiilor sau, după caz, din registrul bunurilor imobile a gajurilor, a sechestrelor și a interdicțiilor stinse în temeiul confirmării... mai detaliat vînzării emise de către creditorul gajist.

24 iulie 2023