Se suspenda salariul in perioada in care angajatul se află pe foaie de boala?

29 noiembrie 2018 60

Lucrand 20 de ani într-o companie, am fost nevoita sa iau concediu medical din motiv de boală nu prea gravă. Concediul l-am luat pe data de 27 octombrie si azi, primind salariul, am depistat ca mi s-a oprit din acest salariu zilele celea care stau acasă in concediu medical.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Pentru zilele respective veti primi indemnizatie de concediul medical, care se va calcula si achita de angajator dupa ce veti reveni la lucru. Nu se achita salariu pentru concediu.

29 noiembrie 2018