Sechestru din cauza neachitarii pensiei alimentare

25 ianuarie 2021 31

Buna ziua. Am divortat in 2018, dar nu am achitat pensia alimentara, pentru ca mi se creau impedimente sa vad copilul. Fosta sotie era plecata peste hotare, iar mama acesteia nu-mi permitea sa vad copilul.
Din cauza neachitarii, a fost aplicat sechestru pe un apartament in care detin o cota-parte obtinuta la privatizare. Am primit de la cumparator o suma mai mare ca arvuna ca sa achit penalitate. Am mers la executor cu fosta sotie si in prezenta executorului am achitat 42.000 lei fostei sotii. El mi-a dat pe o foaie A5 o confirmare ca am achitat si mi-a zis ca asta e tot. Am mers la cadastru pentru a scoate interdictia si au zis ca am nevoie de alt document. Am revenit la executor care imi zice ca nu imi poate da ceea de ce am nevoie, pentru ca e nevoie si de acordul fostei sotii pentru a scoate sechestrul. De fapt, nu e sigur ca voi putea scoate sechestrul cu acordul ei, deoarece nu sunt angajat si nu pot garanta ca voi achita pensia in continuare. Am inteles ca am fost mintit, fosta sotie si executorul s-au inteles in prealabil. Este vreo solutie acum? As putea cumva sa achit anticipat pensia alimentara din contul vanzarii apartamentului, sa fie si ea prezenta la notar sa isi dea acordul? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dvs. aveți nevoie de un avocat, pentru ca să contestați acțiunile ilegale ale executorului judecătoresc.

29 ianuarie 2021