Sechestrarea bunurilor

22 noiembrie 2019 47

Buna ziua. Locuiesc impreuna cu prietenul meu. Ceva timp in urma au venit oameni legii din cauza unui dosar deschis pe numele prietenului meu si au sechestrat bunurile lui în care vroiau sa gaseasca dovezi - laptop, telefoane mobile, procesoare. Din toate acestea i-au sechestrat doar telefonul mobil, însa mie mi-au sechestrat laptopul si 2 telefoane de care nu ma foloseam. Vreau sa stiu de ce și daca au avut dreptul sa mi le ia. Am insistat sa nu mi le ia deoarece aveam mare nevoie de ele (fiind studienta). Cu toate acestea, nu mi-au eliberat niciun act in care ar fi indicat ca mi le-au sechestrat.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Adresati-va la procuratura cu cerere de restituire a bunurilor.
Trebuie sa demonstrati ca laptopul va apartine. Fie prin documente, fie prin continutul informatiei ce se pastreaza in laptop (de ex ca cunoasteti parola de login, aveti fotografii si documente personale acolo, etc.).
Daca v-au prejudiciat, puteti sa faceti... mai detaliat o plingere la procuratura pe actiunile respective. Eventual, in instanta de judecata puteti solicita prejudicii materiale si morale.

22 noiembrie 2019
  • Jurisconsult

D-na Alexandra, corect colegul meu v-a orientat să depuneți o plîngere pe numele procurorului, la plîngere să anexați în copiue documentul de confirmare, că obiectele rîdicate de la DVS.Colaboratorul de poliție a încălcat prevedrile art.132 CPP.- Înmînarea obligatorie a copiei de pe
... mai detaliat procesul-verbal al percheziţiei sau ridicării
(1) Copia de pe procesul-verbal al percheziţiei sau ridicării se înmînează, contra semnătură, persoanelor la care au fost efectuate aceste acţiuni procesuale sau unui membru adult al familiei lor, iar în cazul absenţei lor – reprezentantului autorităţii executive a administraţiei publice locale şi li se explică dreptul şi modul de contestare a acestor acţiuni procesuale.
(2) Dacă percheziţia sau ridicarea s-a efectuat în sediul unei întreprinderi, instituţii, organizaţii sau unităţi militare, copia de pe procesul-verbal se înmînează reprezentantului acestora. Eu vreau să concretizez dacă DVS ați semnat procesul verbal de rîdicarea obiectul( ambele procese verbale ).

30 decembrie 2019