Sechestru aplicat fara incheierea definitiva a instantei judecatoresti

22 august 2017 33

Am o intrebare. In urma unui proces verbal facut pe la spate fara a fi informat, mi s-a pus sechestru pe conturile bancare, dar decizia a fost contestata, si a fost aprobata contestarea, iar instanta de judecata inca nu a fost. Sechestrul a fost aplicat doar in baza deciziei Agentului de Circulatie, este legala toata treaba asta sau este abuz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Agentul constatator nu are prerogativa aplicării sechestrului asupra bunurilor fără autorizația judecătorului de instucție/încheierea instanței de judecată.
Dacă s-a procedat așa, atunci acesta este un temei real de contestare a faptului respectiv.
În plus, agentul constatator ar putea fi tras la răspundere penală pentru exces de putere în baza art.... mai detaliat 328 din Codul Penal al Republicii Moldova.

Succese!

22 august 2017