Sechestru aplicat pe automobil și traversarea frontierei

6 august 2024 0

Bună! În situația în care pe un autoturism este aplicat sechestru, este posibilă traversarea frontierei de stat? În notificare era indicată privarea dreptului de înstrăinare prin act de vânzare-cumpărare, donație etc., însă nu era specificat nimic referitor la frontieră. De menționat că sechestrul a fost aplicat nu pe proprietarul autoturismului, ci pe unul din soți, iar autoturismul a fost procurat în perioada căsătoriei. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Elena Botnaru
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună! Dacă un autoturism este sub sechestru și notificarea menționează doar interdicția de înstrăinare prin acte de vânzare-cumpărare, donație etc., dar nu specifică nimic referitor la traversarea frontierei de stat, în principiu, acest lucru nu ar trebui să împiedice părăsirea teritoriului țării cu autoturismul. Totuși, există câteva aspecte importante de... mai detaliat luat în considerare:

Tipul de sechestru: Dacă sechestrul este doar pentru interdicția de înstrăinare, fără restricții asupra utilizării autoturismului, atunci traversarea frontierei ar putea fi permisă. Cu toate acestea, este important să verificați dacă sechestrul include și restricții asupra deplasării bunului, care ar putea împiedica traversarea frontierei.

Controlul la frontieră: Chiar dacă notificarea nu specifică interdicții legate de traversarea frontierei, autoritățile vamale sau de frontieră ar putea avea acces la informații privind sechestrul și ar putea decide să interzică trecerea frontierei cu autoturismul.

Regimul bunurilor comune: În situația în care sechestrul este aplicat pe unul dintre soți, iar autoturismul a fost achiziționat în timpul căsătoriei, se consideră că acesta este un bun comun. În acest caz, măsura sechestrului ar putea afecta autoturismul, chiar dacă nu este aplicată direct pe numele proprietarului autoturismului.

Recomandare: Cel mai sigur este să efectuați interpelări către autoritățile competente (de exemplu, Poliția de Frontieră sau autoritatea care a impus sechestrul) pentru a clarifica dacă autoturismul poate fi scos din țară fără a încălca prevederile legale sau a risca reținerea acestuia la frontieră.

8 august 2024