Sechestru aplicat pe cardul social

10 decembrie 2023 3

Buna ziua. A fost aplicat sechestru pe cardul meu social pentru o datorie de 1.700 lei. Suma mentionata a fost deja extrasa de pe card. Cu toate acestea, a fost aplicat sechestru si pe celelalte carduri ale mele si de pe ele la fel a fost extrasa suma datorata. Ce se va intampla acum? Imi vor intoarce banii extrasi in exces? Aveau voie sa puna sechestru pe cardul social, daca am gradul 2 de dizabilitate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă aveți mai multe conturi (carduri) atunci în baza încheierii executorului judecătoresc a fost aplicat sechestru pe toate conturile care le dețineți în limita sumei datorate (1700) însă acești bani probabil încă se află la bancă (nu au foat ridicați de executor).
Adresați-vă la executorul care are în procedură cazul... mai detaliat dumneavoastră. Achitați datoria în baza titlului executoriu și onorariul executorului + taxele și spezele procedurii de executare pentru a fi încetată procedura.
După aceasta executorul va informa băncile despre ridicarea sechestrului și toți banii sechestrați vor fi din nou disponibili pe conturile dumneavoastră.

11 decembrie 2023