Sechestru aplicat pe contul meu pentru o datorie veche a mamei, pe care ea a stins-o demult

22 februarie 2024 3

Buna ziua. Pe contul meu bancar (nu este de salariu) a fost aplicat sechestru. Problema ar consta intr-un credit contractat de mama mea in 2019. Ea nu l-a rambursat in totalitate si compania creditoare a fost desfiintata, iar creantele acesteia au fost preluate de alta companie. Mama a stins datoria integral platind deja noului creditor. Si dupa atatia ani, nu mai stiu cine a dat peste mine si mi-a blocat contul. Din aceasta cauza nu pot achita creditul meu ipotecar. Cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Alexandru, sunteți fidejusorul mamei? Ați semnat și Dvs contractul respectiv? Din ce ați scris totul arată cam ciudat, fie în istoria asta lipsesc alte detalii, fie executorul a încălcat legea foarte grav.

25 februarie 2024
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună, într-adevăr, sunt multe detalii necesare de elucidat, după cum a menționat și colegul. Totodată, este relevant de a se menționa, dacă compania „creditorul” a fost lichidată, în temeiul căror acte creanțele au fost preluate de altă companie? Dacă dvs nu sunteți debitor, cum este posibilă aplicarea sechestrului pe contul... mai detaliat bancar al dvs? Adresați-vă unei persoane competente pentru a vă oferi o consultație.

25 februarie 2024