Sechestru aplicat pe conturile bancare din cauza datoriilor rudelor

15 noiembrie 2022 76

Buna ziua. Am niste rude (verisori) care au niste datorii (din cite stiu la comunale). Mi-a fost pus sechestru pe contul meu bancar din cauza datoriilor mentionate. Cat de corect este asa ceva? Eu nu pot si nici nu vreau sa achit datoriile pentru toate rudele pe care le am. Unul din parintii mei a participat la procesul de privatizare a apartamentului in cauza. La moment nici nu traieste acolo, nici nu pretinde la nimic din acel apartament. Multumesc mult.

Jurist comments 3

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua Daria, să fim sinceri întrebarea dvs. trezește mai multe dubii si întrebări suplimentare. Pentru a putea elucida un răspuns este nevoie de mai multa informatie detaliata, or nu se iveste la moment nici o legatura intre datoriile verișorilor la comunale cu personalitatea dvs.

16 noiembrie 2022
  • Avocat

Imposibil. Ori ceva nu cunoașteți DVS, ori ceva nu vorbiți.

16 noiembrie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

....nu puteți răspunde pentru datoriile părinților, numai dacă nu ați moștenit ceva de la ei....

16 noiembrie 2022