Sechestru aplicat pe o casă vândută, dar neînregistrată încă pe numele noului proprietar

28 iulie 2022 42

Bună ziua. În anul 2010 am procurat o casă, însă nu am legalizat tranzacția, în sens că am dat banii proprietarului, am scris o recipisă, dar nu am făcut un contract de vânzare-cumpărare notarial. Acum doresc să fac actele pe casă, însă proprietarul formal are aplicat sechestru pe casă, încă din anul 2016, adică 6 ani după vânzare. Pot cumva să rezolv situația cu ajutorul unui avocat, eventual să merg în instanță? Mulțumesc mult.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Tatiana, poți să încerci să apelați la un avocat, dar speranțele sunt slabe.

29 iulie 2022
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Tatiana! Da, puteti rezolva aceasta situatie fie cu judecata, fie fara, principalul sa fie in tara actualul proprietar, vinzator.

2 august 2022