Sechestru asupra automobilului luat in leasing

14 decembrie 2019 201

Am un automobil luat in leasing de la compania X. Contractul e pe 7 ani, masina e gajata la banca pana o achit complet in 7 ani. Vreau sa stiu daca executorii au dreptul sa puna sechestru pe automobil? Masina si asa e gajata la banca, fara acordul bancii eu nu o pot vinde, nu pot face nimic pana nu o achit. Nu am dosare, dar cei de la compania X mi-au anuntat ca automobilul e sub sechestru.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Executorii judecatoresti au dreptul sa puna sechestru pe bunuri gajate.
Asta se poate intimpla daca nu aveti alte bunuri, libere de gaj.
In aceste cazuri, executorul poate si sa vinda la licitatie bunul gajat, cu distribuirea mai intai a sumelor datorate creditorului gajist, si cu srplusul ramas din... mai detaliat vinzarea bunului, daca exista, se stimge creanta urmarita de executorul judecatoresc.
Daca automobilul este luat in leasing, cel mai probabil, Dvs nu sunteti inca proprietar, ci urmeaza sa fiti abia la momentul achitarii integrale a platilor de leasing.
In acest caz, executorul nu poate aplica sechestru, pentru ca bunul respectiv nu va apartine.
Concretizati la executorul judecatoresc ce masuri de asigurare v-au fost aplicate - aveti dreptul sa vi se dea copii de pe incheierile executorului privind aplicarea sechestrelor.

14 decembrie 2019