Sechestru asupra casei

14 septembrie 2021 50

Bună ziua. În anul 2007 a fost pus sechestru asupra casei din cauza datoriilor. Peste 3 ani părinții au achitat toată datoria și serviciile executorului. În prezent (2021), am aflat la Cadastru că acel sechestru încă nu a fost radiat. Aș vrea sa știu de ce acest sechestru încă este pe casa și de ce executorul judecătoresc nu a asigurat executarea pana la final?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Urmează să solicitați informația respectivă de la executor de ce nu a fost încetatată procedura de executare și nu au fost ridicate măsurile asiguratorii aplicate odată ce a fost stinsă datoria și restul cheltuielilor.

Sechestrul poate fi păstrat și în cazul când există ca datorie și câțiva bănuți cât... mai detaliat de banal nu ar suna care urma să îi achitați de aceea concretizați informația la executor, mai mult ca atît, puteți solicita informația și de la Cadastru în baza cărui act casa rămâne a fi sub sechestru deoarece poate exista o altă procedură de executare aflată în gestiunea altui executor.

15 septembrie 2021