Sechestru automobil

1 aprilie 2019 725

Buna ziua! Cu aproximativ 11 luni în urmă am procurat un automobil pe baza de procura generală! Recent am hotărât să înmatriculez mașina pe numele meu! La stația de înmatriculare am fost informat că mașina se află sub sechestru! Ce acțiuni urmează să întreprind? P.S. În 5 zile procura nu mai este valabilă! Va rog sa imi dati un sfat! Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ion,

Urmează să vă adresați la executorul judecătoresc care a aplicat sechestrul pe automobil cu o cerere privind ridicarea sechestrului.
De altfel, trebuie sa explicați tot ce și cum a avut loc și nu ar fi rău să obțineți de la fostul proprietar o declarație prin care recunoaște că Dvs ați... mai detaliat cumpărat automobilul de la acesta, unde va fi indicat expres data și prețul cale la care a fost vândut bunul.

În cazul în care executorul judecătoresc refuză urmează să vă adresați în instanța de judecată împotriva creditorului din acea procedură de executare, iar executorul și debitorul/fostul proprietar trebuie atrași în calitate de interveniți accesorii.

1 aprilie 2019