Sechestru card

5 septembrie 2018 76

Buna ziua! Ce drept are executorul sa puna sechestru pe cardul social pe care vine indemnizatia copilului in caz ca am o amenda neachitata? Amenda a fost achitata cu intirziere de cam 20 minute dupa ce au trecut cele 72 ore, adica amenda a fost achitata doar 50%, dupa aceasta a fost transmisa la executor si mi-a fost pus sechestru pe cardul social de intretinere a copilului.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua!
Potrivit art. 110 lit. d) din Codul de Executare, indemnizatia pentru cresterea copilului nu poate fi urmarita de executorul judecatoresc.
Problema este ca Banca probabil nu a facut mentiunea respectiva in adresa executorului, precum ca acel card este destinat incasarii indemnizatiilor.
Ar trebui sa-i comunicati acest fapt executorului, cu solicitarea... mai detaliat de a fi anulata Incheierea de aplicare a sechestrului, cu care veti merge la Banca pentru a va debloca cardul.
Daca va fi cazul, ar trebui sa solicitati Bancii o confirmare in scris privind natura cardului detinut de Dvs., pe care sa o prezentati executorului judecatoresc.

6 septembrie 2018