Sechestru card de credit

31 august 2018 130

Buna ziua. Dețin un card de credit de la Moldinconbank si unul social la fel de acolo. Recent mi-au fost blocate amindoua carduri, adică a fost aplicat sechestru. Pe cel social voi primi in curind indemnizația pe copil (copilul are 3 luni). Ce sa fac sa nu-mi ia banii? Iar pe cel de credit trebuie sa pun in fiecare luna bani pentru a achita dobinda, însă nu pot pentru pentru ca ei ramin blocați in cont. Am deja intirziere in achitarea datoriei. Ce pot sa fac in acest caz?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
1. Executorul are dreptul să vă interzică să întreprindeți anumite acțiuni în conformitate cu art. 63 alin (1) litera b) Cod de executare al RM.

2. Executorul nu are dreptul de a aplica sechestrul pe indemnizație, deoarece aceste mijloace bănești aparțin copilului.
Scrieți cerere în adresa executorului cu solicitarea de a ridica... mai detaliat sechestrul aplicat pe cardul la care primiți indemnizația și prezentați acestuia o dovadă că aceste mijloace de fapt sunt destinate pentru copil. Or, copilul nu răspunde de obligațiile dvs.

Trebuie să știți că oricum trebuie sa achitați datoria.
În cazul în care dvs intenționat vă eschivați de la executarea hotărârii sau ascundeți bunurile, inclusiv banii ce va aparțin ați putea fi atrasă inițial la răspundere contravențională și ulterior chiar și penală!
Atenție la acțiunile pe care le întreprindeți!

31 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Codul de executare al RM
Atrageți atenția la alineatul (1) litera b).

Articolul 63. Măsurile de asigurare a executării documentului executoriu aplicate de către executorul judecătoresc
[Art.63 denumirea în redacția LP70 din 07.06.18, MO235-244/29.06.18 art.366]
(1) În scopul asigurării executării eficiente a documentului executoriu, odată... mai detaliat cu intentarea procedurii de executare și pe tot parcursul acesteia, executorul judecătoresc este în drept să aplice măsuri de asigurare a executării documentului executoriu în măsura în care acestea au o legătură cauzală directă cu dispozitivul documentului executoriu sau rezultă direct din acesta, după cum urmează:
[Art.63 al.(1) în redacția LP70 din 07.06.18, MO235-244/29.06.18 art.366]
a) să aplice sechestru pe mijloacele băneşti sau pe bunurile debitorului;
b) să interzică debitorului de a săvîrşi anumite acte;
c) să interzică altor persoane de a transmite debitorului bunuri sau de a îndeplini faţă de el alte obligaţii;
d) să interzică persoanelor fizice și juridice, indiferent de tipul de proprietate și de forma juridică de organizare, efectuarea anumitor acte în privința debitorului sau a bunurilor lui, inclusiv a bunurilor care vor fi dobîndite în viitor, care ar putea duce la împiedicarea executării documentului executoriu.
[Art.63 al.(1), lit.d) introdusă prin LP70 din 07.06.18, MO235-244/29.06.18 art.366]
(11) Executorul judecătoresc este obligat să ţină un registru de evidenţă a măsurilor de asigurare a executării documentului executoriu.
[Art.63 al.(11) introdus prin LP42 din 27.03.14, MO110-114/09.05.14 art.276]
(2) Încheierea privind asigurarea executării documentului executoriu poate fi contestată în instanţă de judecată. În cadrul examinării cererii de contestare a aplicării măsurilor de asigurare, instanţa de judecată nu poate dispune suspendarea executării încheierii prin care acestea au fost aplicate.
(3) Recursul depus împotriva încheierii instanţei de judecată privind anularea sau substituirea măsurilor de asigurare a executării suspendă executarea încheierii.
[Art.63 al.(4) abrogat prin LP70 din 07.06.18, MO235-244/29.06.18 art.366]
[Art.63 al.(4) modificat prin LP304 din 26.12.12, MO48/05.03.13 art.150; în vigoare 05.03.13]
(5) Sistarea executării încheierilor de aplicare a măsurilor de asigurare a executării, în cazul anulării acestora de către instanţă, se admite doar în temeiul hotărîrii judecătoreşti definitive şi se execută imediat de executorul judecătoresc care are în procedura sa documentul executoriu în baza căruia s-a dispus aplicarea măsurilor de asigurare a executării.
[Art.63 al.(5) modificat prin LP191 din 23.09.16, MO369-378/28.10.16 art.747; în vigoare 28.04.17]
(6) Ridicarea măsurilor de asigurare se dispune prin încheiere a executorului judecătoresc, din oficiu, în cazul în care debitorul achită datoria şi restituie cheltuielile de executare.
[Art.63 al.(6) introdus prin LP42 din 27.03.14, MO110-114/09.05.14 art.276]

31 august 2018