Sechestru card salarial

20 mai 2020 44

Buna ziua. Ce se intampla in caz ca mi se pune sechestru pe card? Mi-a venit un mesaj precum ca ar fost sechestrat cardul. Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie? Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Andrei,

Conform codului de executare, din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

20 mai 2020