Sechestru pe apartament?

22 martie 2021 29

Buna ziua. Daca instanta decide ca acuzatul este vinovat si trebuie sa ramburseze prejudiciul material cauzat firmei unde a activat, e posibil sa fie pus sechestru pe apartamentul care este procurat in ipoteca pe 25 de ani si este gajat la banca? E posibil sa fie ceruta rambursarea din contul partii pe care o detine in apartament? Se poate pune sechestru si pe conturile sotiei sau numai ale acuzatului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Sechestru ca urmare a unei cauze civile de incasare a sumei este posibil. Totuși, pina la achitarea creditului ipotecat, nu veti putea face ceva, or gajul bancii este o prioritate.
Rezultind din codul familiei, fiecare soț raspunde cu bunurile proprii pentru datoriile proprii, astfel bunurile sotiei nu pot fi urmărite.

23 martie 2021