Sechestru pe apartament din cauza unei datorii la credit

17 aprilie 2024 3

Buna ziua. Am luat un credit de in marime de 100.000 lei am achitat jumatate din suma datorata conform graficului stabilit, dar mai tarziu nu am mai putut sa platesc. Creditorul au pus sechestru pe apartament si mi-a prezentat suma datoriei cu penalitati (157.000 lei). Am rugat creditorul sa convenim asupra unui grafic de plati lunare, pentru ca nu dispun de toata suma pretinsa si am 2 copii mici la intretinere. Ce mai pot face in aceasta situatie?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Doina, se primește că deja creditorul a făcut hotărârea silită de a fi incasat creditul. A fost pronunțată o hotărâre interesantă, în timp de 30 zile, din momentul când v-a fost adus la cunoștință oficială a hotărârei DVS sunteți în drept să contestați hotărârea în Curtea de... mai detaliat Apel ( Chișinău, Cahul sau Bălți ), asta când DVS ați depus semnătura în dosarul civil, dacă n-a fost așa ceva, sunteți în drept să solicitați în scris, prin depunerea cererii la judecătoriei pentru a fi prezentat la mână a hotărârei. Noi am intrat în niște niansuri specifice. Eu vă propun să trecem pe viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru o discuție mai detailiată.

18 aprilie 2024
  • Jurisconsult

D-na Doina, eu am eșit la legătură cu DVS, n-ați înțeles ce și cum ?

18 aprilie 2024