Sechestru pe apartamentul fidejusorului

9 iulie 2024 3

Buna ziua. Am fost fidejusor pentru o persoana care a imprumutat o suma de bani. S-a ajuns in judecata. Instanta a emis o incheiere care autorizeaza ca masura de asigurare a actiunii sechestrul asupra bunurilor mobile, imobile si pe sumele de bani ce apartin cu drept de proprietate persoanei care a luat cu imprumut. Este in drept executorul judecatoresc sa aplice sechestru pe apartamentul si cardul meu de salariu, daca in incheierea mentionata nu figureaza numele meu? Multumim anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Dacă în încheiere nu este indicat că sunt supuse măsurii de asigurate şi bunurile ce vă aparţin, executorul nu are temei pentru a aplica sechestru pe ele.

9 iulie 2024
  • Jurisconsult

Buna Oleg, să știi la început executorul nu știe ce și cum, el o să afla mai târziu și tot de una o să fie persecutat, cum apartamentul așa și cardurile bancare, asta e chestie de timp. Colegul dl. Sergiu v-a liniștit, dar DVS sunteți fidejusor. DVS trebuie să-l implicați... mai detaliat pe debitorul prinicipal să achite creditul, altfel o să aveți probleme și DVS, în hotărârea instanței este indicat și familia DVS, verificați și o să vă convingeți, nu riscați.

11 iulie 2024