Sechestru pe automobil

27 iulie 2017 251

Buna ziua! Am o datorie unei persoane fizice, executorul a pus sechestru pe automobil si doreste sa o predau binevol. La moment nu am posibilitate sa restitui integral datoria, dar sunt gata sa achit zilnic cite 500 de lei, pina ce ma achit complet. Este vreo posibilitate sa ramina automobilul la mine?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Doar daca creditorul va accepta achitarea in rate - in caz contrar, executorul judecatoresc oricind poate vinde automobilul. Intelegerea intre dvs si creditor trebuie oformata drept o tranzactie, confirmata de executourl judecatoresc. si bineinteles, nu trebuie sa intirziati cu achtarea ratelor, in cazul cind ajungeti la un grafic de... mai detaliat comun acceptat de esalonare a platilor.In tot cazul - trebuie sa discutati cu executorul si creditorul dvs.

27 iulie 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În situația d-voastră, aplicabile sunt prevederile art. 77 din Codul de Executare al Republicii Moldova și cele de la art. 252 din Codul de Procedură Civilă al RM.

Astfel, alternativ, d-voastră puteți înainta o cerere instanței emitente (cu acordul preventiv al creditorului) privind eșalonarea executării hotărârii judecătorești sau executorul judecătoresc... mai detaliat căruia i s-a transmis hotărârea spre executare o poate face.

Unica modalitate de contestare a încheierii de dispunere a eșalonării executării hotărârii judecătorești este recursul împotriva acestei încheieri.

Important este ca instanța ce examinează cererea privind eșalonarea executării hotărârii judecătorești să considere drept justificate temeiurile de adresare cu cererea respectivă!
Adică există necesitatea unei motivări corespunzătoare!

Succese!

27 iulie 2017