Sechestru pe automobil

8 aprilie 2023 61

Buna ziua. Am luat un credit si nu am posibilitate sa-l rambursez. Executorul a aplicat sechestru pe automobil si azi acesta a fost ridicat la parcarea speciala. Colaboratorii de la INP a spus ca pana nu ajung la un acord cu executorul judecatoresc, nu pot ridica automobilul. Asa inteleg ca va trebui sa achit parcarea pentru perioada pana la rambursarea integrala a creditului? Sau exista o alta solutie? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Da, va trebui să achitaţi dacă executorul va încheia un contract de păstrare a automobilului cu parcarea după 3 zile de la informare despre reţinere.
LEGE Nr. 113 din 17-06-2010
privind executorii judecătoreşti*
Articolul 8. Obligaţiile executorului judecătoresc

Executorul judecătoresc este obligat:
k2) să ridice mijloacele de transport declarate în căutare în termen de 3... mai detaliat zile lucrătoare de la momentul comunicării faptului reținerii de către organele afacerilor interne;

HOTĂRÂRE Nr. 886 din 23-09-2010 cu privire la aprobarea Regulamentului privind modul de determinare a mărimii taxelor pentru efectuarea actelor executorului judecătoresc şi a spezelor procedurii de executare

Spezele procedurii de executare

15. Spezele procedurii de executare se constituie din cheltuielile necesare pentru:

1) transportul, păstrarea şi vînzarea bunurilor debitorului, care se determină conform tarifelor incluse în contractele de prestări servicii;

9 aprilie 2023