Sechestru pe bunuri materiale

1 iunie 2018 127

Buna ziua. Sotul meu a fost casatorit si are un copil din prima casatorie. Fosta sotie l-a pus sa plateasca pensie alimentara, dar sotul nu doreste sa-i achite. Toate bunurile sunt trecute dupa mine. Spuneti-mi, va rog, executorul judecatoresc poate sa puna sechestru pe bunurile mele?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Viorica,
În primul rând trebuie să știți că nu fosta soție l-a pus să plătească, ci l-a obligat instanța judecătorească, care a examinat o cauză civilă și a adoptat o hotărâre.
Or, în acord cu prevederile Codului Familiei al RM ambii părinți au obligații egale în raport/față de copiii lor, indiferent... mai detaliat de faptul că conviețuiesc împreună ca o familie întreagă sau locuiește separat de copilul său.
Pentru faptul că soțul nu dorește să achite pensia de întreținere copilului din prima căsătorie și împreună cu Dvs întreprinde acțiuni de a înregistra dreptul de proprietate asupra bunurilor pe numele Dvs vorbește despre faptul că debitorul (soțul dvs) întreprinde aceste acțiuni intenționat și cu premeditare, acționînd cu rea credință.
În asemenea circumstanțe, soțul Dvs este pasibil de a fi atras mai întâi la răspundere contravențională după care și la răspundere pernală pentru neexecutarea unei hotărâri judecătorești definitive în baza art 320 Cod penal al RM

Mai jos vedeți link-urile cu trimitere Codul familiei și la Codul penal:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=286119

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=331268

1 iunie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Executorul judecătoresc poate pune sechestru pe aceste bunuri, dacă sunt dobândite în timpul căsătoriei, întrucât constituie proprietate comună în devălmașie!
Astfel, executorul poate urmări cota parte ce-i aparține soțului dvs.

2 iunie 2018