Sechestru pe bunurile celuilalt soţ

20 ianuarie 2020 86

Bună ziua. Dacă sotul are datorii la un credit neachitat, contractat în afara căsătoriei, este posibil ca executorul judecătoresc să pună sechestru pe bunurile soției (card salarial, card social)?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Fiecare soţ răspunde pentru obligaţiile proprii cu bunurile proprietate personală şi cu cota-parte din proprietatea în devălmăşie, care poate fi determinată de către instanţa judecătorească la cererea creditorului.

Astfel, pentru datoriile personale, de pină la încheierea căsătoriei, fiecare răspunde personal, al 2 soț nu poate suporta careva consecințe.

20 ianuarie 2020