Sechestru pe cardul salarial

14 august 2024 0

Buna ziua. Cardul salarial imi este blocat de executori. Pot sa depun o cerere ca salariul sa-mi fie transferat de la intreprinderea unde lucrez direct la compania ipotecara unde am credit? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Oleg, nu. Nu puteți. Executorul a dat dovadă, că a încălcat Codul de executare, despre ce de adus la cunoștință, fiind depus o cerere în adresa lui. Eu vă aduc la cunoștință, ce spune Codul de executare, executorul poate să pretindă la cuantumul de 20 % din salariu,... mai detaliat dacă el se poartă urât, DVS sunteți în drept să-i atenționați, că el poartă răspundere, conform Codului penal-escrocherie. Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică şi în privinţa burselor, pensiilor de orice fel, precum şi a sumelor cuvenite în baza dreptului de autor, a dreptului de inventator sau de inovator.

15 august 2024