Sechestru pe casa

24 iulie 2019 49

Bună ziua. Am asa o intrebare. Sotul are doua amenzi pe camera - din 2012 si 2013. Nu ne-au venit scrisori ca are amenzi. Acum 3 luni am aflat ca este pus sechestru pe masina lui si pe casa, unde suntem ambii proprietari. Am dorit sa aflam daca au dreptul sa puna sechestru unde nu numai el e proprietar si sunt inca doi copii minori inscrisi. Si daca trebuiau sa ne anunte ca avem amenzi din 2012 si 2013. Si de ce abia acum au depistat ca are amenzi tocmai de atunci. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Sechestru se poate aplica inclusiv pe bunurile proprietate comună.
Comune se consideră și bunurile obținute in timpul casatoriei, chiar dacă sunt inregistrate doar pe unul dintre soți.
La moment aveți 2 variante:
Fie achitați amenzile cit si taxele executorului, fie contesttați decizia de aplicare a sancțiunulor, astfel, in caz de ciștig, veți... mai detaliat fi liberat de oricare plați, fiind ridicate toate sechestrele.

25 iulie 2019