Sechestru pe masina gajata la banca

20 decembrie 2023 3

Buna ziua. Am cumparat o masina cu credit luat la banca, pe care il achit in rate fara intarzieri. Cand am mers la politie sa achit o amenda, acolo mi-au ridicat certificatul de inmatriculare si mi-au spus ca masina este data in cautare de catre un executor judecatoresc. Dupa mai multe cautari, am aflat ca pe masina sunt aplicate 3 sechestre de catre executori judecatoresti pentru niste datorii ale sotului. Ce pot sa fac in acest caz?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Lilia, de dorit ca DVS să vă clarificați cu soțul, care v-a texist a/m cu sechestru, nu ma el la executori o să se clarifice. DVS nu sunteți în drept, poliția e în drept să vă oprească și să vă râdice a/m.

21 decembrie 2023
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna ziua,

Potrivit regulii generale, în lipsa unui contract matrimonial, prin care soții stabilesc regimul bunurilor dobândite în timpul căsătoriei, se prezumă că dobândite dobândite de către soți în timpul căsătorie reprezintă bunuri proprietate comună a acestora.

Fiind în căsătorie este posibil să partajați bunurile deja obținute prin invocarea aportului personal adus... mai detaliat de către fiecare dintre soți la dobândirea bunului respectiv.

Fiind un bun dobândit în căsătorie, executorul probabil a aplicat sechestru pe bun în limita sumelor urmărite de la soțul Dvs.

Pentru a afla despre ce exact este vorba vă puteți adresa la fiecare dintre acești executori judecătorești cu o cerere prin care solicitați acces la toate materialele procedurii de executare și chiar aveți dreptul la o copie a dosarelor în întregime.

Potrivit Codului de executare sunteți în drept să contestați încheierea executorului judecătoresc să intentare a procedurii de executare în termen de 10 zile calendaristice din ziua în care luați cunoștință cu aceasta.

Totuși, întâi de toate este necesar să aveți o discuție cu soțul pentru a clarifica motivul apariției acestor măsuri de asigurare.

S-ar putea să fie vorba despre niște amenzi rutiere care nu au fost achitate.

Cu respect,
Igor Brinișter

22 decembrie 2023