Sechestru pus pe cont pentru o datorie achitata

25 noiembrie 2019 43

Buna ziua! Mi-a fost pus sechestru pe contul de card salarial, cu suma cheltuielilor de judecata si de executare. Aceasta suma insa este achitata demult, am si dovada. Acum executorul care a aplicat sechestrul, refuza sa-l scoata cu toate ca i-am expediat confirmarea achitarii, el insista ca nu e achitata. Ce se poate de intreprins in asa caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua, dumneavoastra aveti dreptul sa contestati actele executorului judecatoresc in instanta de judecata. Actul de executare întocmit de executorul judecătoresc poate fi contestat de dumneavoastra în termen de 15 zile de la data săvîrşirii lui ori a refuzului de a săvîrşi anumite acte. Repunerea în termenul de contestare se... mai detaliat efectueaza în condiţiile Codului de procedură civilă. In cazul cind ati omis termenul de 15 zile dumneavoastra puteti fi repus în termen dacă din data emiterii sau a refuzului emiterii actului contestat au trecut nu mai mult de 6 luni.Cererea privind contestarea actelor de executare depusa in instanta de judecata se examineaza in cel mult 30 de zile.

3 decembrie 2019