Securitate cibernetică

21 septembrie 2019 48

Bună ziua. În ultimul timp mă confrunt cu o problemă serioasă. Un coleg de facultate îmi accesează datele cu caracter personal (am dovezi clare în acest sens pe care pot să le prezint). Printre multiplele acțiuni pe care le întreprinde se enumeră:
1. Postează informații defăimătoare pe un portal de pe facebook, prezentând informații cu caracter personal, dar și fapte care nu sunt veridice.
2. Urmărește mesajele de pe messenger și gmail.
4. Accesează informația de pe icloud.
3. A accesat un alt cont mai vechi și utilizează informația în scopuri personale trimițând mesaje persoanelor necunoscute din numele meu.
Ce aș putea face în acest sens? Unde pot să mă adresez pentru a rezolva situația? Care sunt pârghiile legale pentru a trage persoana dată la răspundere?
O zi bună.

Jurist comments 1

Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Scrieti o cerere la http://www.datepersonale.md/

23 septembrie 2019