Sedintele de judecata se amana din cauza ca avocatii desemnati de la oficiul de stat nu vin in sedinta

21 februarie 2022 35

Buna ziua! Ma intereseaza cat timp (adica un an, doi, trei?) pot fi amanate sedintele de judecata din cauza ca avocatii desemnati de la oficiul de stat nu vin in sedinta?Judecatorul duce raspundere de amanarea dosarului din cauza ca nu vine avocatul? Putem din acest motiv sa cerem schimbarea judecatorul?

Jurist comments 3

Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună, Temeiurile de recuzarea a judecătorului se regăsesc în art.50 Cod de Procedura Civilă.

4 martie 2022

Buna ziua dna Olga,va multumesc de raspuns,dar am intrebat la concret

5 martie 2022
Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu puteti sa cereti un alt judecator. Daca avocatul oponentului depune cerere de aminare motivata atunci se amina procesul.

5 martie 2022