SEL

25 iulie 2018 376

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cum se traduce SEL? care este rolul/competenta SELului? Are dreptul SELul sa ma impuna sa fac ceva contra vointei mele? Sa faca careva reparatii fara acordul meu, in apartamentul meu? Sa ma puna in lista neagra, daca refuz ca reparatia sa fie cum vor ei? Daca da, dati-mi va rog cateva exemple (daca se poate) de situatii, si in ce cazuri o pot face? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

SEL provine din rusă - unde se numește JEK. Citiți aici mai multe: https://ru.wikipedia.org/wiki/Жилищно-эксплуатационная_контора
*
Dvs vă aparține apartamentul, însă toate părțile comune din bloc locativ și terenul aparține autorității publice locale. SEL este o întreprindere municipală fondată de autoritatea publică locală, care gestionează aceste părți comune, percepe plăți de la proprietari... mai detaliat de apartamente și prestează anumite servicii. Reglementarea în legislație a SEL este extrem de subțire. Vedeți http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=312769
*
Ei au voie să ceară reparația, fiindcă comunicațiile sunt bunuri comune.

29 iulie 2018