Semnătura angajatului

18 aprilie 2018 133

Are dreptul angajatul să utilizeze semnături diferite atunci când semnează acte interne ale companiei (facturi, rapoarte etc.)? Sau trebuie să utilizeze doar un singur specimen de semnătură?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Specimenul de semnatura exista pe buletin. Este bine ca semnatura de pe documente juridice sa corespunda specimenului de pe buletin, insa daca ea cumva difera - acest lucru nu inseamna neaparat ca semnatura nu este valabila. Totusi, unele organizatii ar putea sa refuze acceptarea semnaturilor, care nu corespund specimenului (e.g.... mai detaliat bancile).

24 aprilie 2018