Semnatura folosita pentru a face datorii pe numele meu

14 decembrie 2017 31

Posibil, mai demult am lăsat o semnatura pe o foae din neatentie. Acum am auzit ca pe mine pot sa facă datorii si eu sa le intorc, ca doar e înregistrată la notar. Cum pot sa controlez daca este înregistrat ceva pe numele meu, asa act pe tot teritoriu R.M.? Părerea dumnevoastra: cum e mai bine de facut?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Depinde unde aţi depus semnătura. Dacă aţi depus-o la un notar, aveţi tot dreptul să cereţi de la notar copia actului pe care este aplicată semnătura dvs.
Dacă aţi depus semnătura pe o foaie simplă, în privat, se poate întâmpla orice. De exemplu, pe ea se poate scrie textul... mai detaliat unei recipise de împrumut.
Trebuie să vă adresaţi oficial la persoana la care credeţi că se află foaia cu semnătura şi să cereţi restituirea.
Dacă aveţi temeri că se va săvârşi o escrocherie cu semnătura dvs, puteţi depune o plângere la poliţie.

17 decembrie 2017