Semnatura tatalui pentru pasaportuul copilului

10 iunie 2017 57

Buna ziua. In cazul cind parintii sunt divortati si acum unul din parinti este chemat ca sa puna semnatura la sectia de pasapoarte pentru a i se perfecta copilului minor pasaport. La iesirea din tara va mai fi nevoie de acordul tatalui? Mentionez ca copilul minor se afla in custodia mamei.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Valeriu Negoiță
  • Avocat
  • Alte contravenţii

Conform Legislației RM nu este necesar de acordul tatălui pentru a putea ieși copilul cu mama peste hotarele țării, doar în condiția cînd copilul împreună cu mama dorește să stabilească locul de trai peste hotarele țării.

11 iunie 2017