Servicii comunale

5 februarie 2020 165

Bună ziua. Acum un an, am cumpărat un imobil locativ. În contractul de vânzare-cumparare a fost introdus un punct, conform căruia, în cazul depistării unor datorii pentru bunul imobil, cum ar fi servicii comunale si alte plăți obligatorii legate de acest imobil, acestea vor fi plătite de către vânzător. Am gasit datorii pentru deservirea blocului și Termocom. Datoriile ajung la 30.000 lei.
Încă nu am încheiat contract cu Întreprinderea Municipală de Gestionare a Fondului Locativ din cauza datoriilor. Dați-mi, vă rog, un sfat ce se poate de făcut.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
rezultînd din contract, sunteți asigurat, astfel urmează să identificați vînzătorul, pentru al informa, de dorit prin scrisoare cu aviz, totodată prezentați contractul la Termocom și gestionar, pentru a informa, cel mai bine prin scrisoare, că datoriile aparțin fostului proprietar, care și-a asumat obligația pentru acestea.
Corect, ar fi cazul să nu... mai detaliat fiți deranjat, însă, pentru a putea restitui sumele, de regulă se presează actualul proprietar, ceia ce este abuziv.

5 februarie 2020