Servicii de masaj

13 iulie 2023 3

Bună ziua. Doresc să aflu dacă pot presta servicii de masaj la domiciliu dacă înregistrez Întreprindere individuală. Spațiul preconizat este o camera din apartament. Patenta, din câte cunosc, necesita un loc stabil de munca, dar eu doresc sa desfășor activitate liberă. Vă mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu e cea mai reușită ideie să înființați o întreprindere individuală deoarece veți avea nevoie de aparat de casă, dări de seamă fiscală, contabil și multe alte atribute a unei afaceri mari. Ideal ar fi activitatea în bază de patentă pentru masaj, or legea permite acest lucru. Nu va... mai detaliat trebui să aveți aparat de casă, să aveți contabil, să depuneți declarații, să calculați și achitați impozite, va trebui doar să vă înrefistrați la SFS și să achitați taxa lunară de 140lei dacă sunteți din Chișinău, Bălți, Bender, Tiraspol sau 70 lei din alte orașe.
Pentru patentă nu este necesar un loc stabil de muncă, trebuie doar să prezentați copia diplomei sau altui act privind studiile ce confirmă nivelul de calificare. Răspunsuri privind patenta de întreprinzător găsiți aici: https://sfs.md/ro/intrebare-baza-de-date-generalizare/438

Totodată este necesar să notificați primăria despre activitatea de comerț https://comert.chisinau.md/slideoneview.php?l=ro&idc=58&t=/Informatii-utile/Actele-necesare-pentru-initierea-activitatii-de-comert&

13 iulie 2023